jak-napompowac-opone

Czym pompować opony?

Większość odpowiedziałaby pewnie, że powietrzem. My jednak jesteśmy zdania, że lepiej sprawdza się sam azot. Dlaczego akurat on?

Azot w oponach

Pompując zwykłe powietrze do opony wprowadzamy do niej tlen, więc równocześnie i wilgoć, ale również śladowe ilości oleju ze sprężarki. Używając samego azotu zmniejszamy ryzyko korozji felg (szczególnie stalowych). Ponadto spada również ryzyko rozerwania opony związanego z nagrzewaniem się jej (zbyt niskie ciśnienie). Zabieg napełniania opon azotem wykonuje się szczególnie często w okresie letnim, gdy temperatury są bardzo wysokie.

azot-w-oponach-slask

W przeciwieństwie od innych gazów stosowanych do napełniania opon, azot oferuje znacznie stabilniejsze poziomy ciśnienia, a co za tym idzie lepsze dostosowanie się do temperatury (kurcząc się i rozszerzając w zależności od jej wysokości). Ponadto wykorzystanie tego gazu jest ekonomiczniejsze, ponieważ pozwala nawet na trzykrotnie dłuższe utrzymanie ciśnienia w oponach niż powietrze. 

Do pompowania ogumienia używa się czystego, oczyszczonego z zanieczyszczeń azotu. Pompowanie opon azotem to usługa dostępna w wybranych, najlepszych warsztatach wulkanizacyjnych. W WulkanizacjaTG taka usługa jest dostępna i bardzo często wybierana przez klientów.

Czy można mieszać azot z powietrzem w oponach?

Wielu z naszych klientów zastanawia się czy opony z azotem można dompowywać powietrzem (np. w dłuższej trasie). Opony napełnione azotem nie są przeszkodą, aby w razie potrzeby dopompować je powietrzem. Należy jednak pamiętać, że przy ich zmieszaniu konieczna jest częstsza, regularna kontrola ciśnienia w oponach.

wulkanizacja-slask

Czy azot w oponach jest dla Ciebie?

Coraz więcej kierowców decyduje się na napełnianie kół azotem, głównie dlatego, że zmniejsza to ryzyko jeżdżenia pojazdem o zbyt niskim ciśnieniu w oponach. Jeśli również zdecydujesz się na pompowanie azotem opon w swoim samochodzie to pamiętaj, że jako jeden z nielicznych warsztatów w Polsce WulkanizacjaTG oferuje taką usługę.

Related posts

czujniki cisnienia tpms wulkanizacja tg

Czujniki ciśnienia TPMS – czy są Ci potrzebne?

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w czujniki ciśnienia? Kiedy wymagana jest kalibracja czujników? Wszystkiego dowiesz się w tym poście. Czujniki TPMS TPMS czyli Tire Pressure Monitoring System to nic innego jak system aktywnie monitorujący ciśnienie znajdujące się w oponach....

Czytaj więcej
opona, kiedy zmieniać opony, co wpływa na zużywanie się opon

Kiedy zmienić opony na nowe?

Kiedy zmienić opony na nowe? Żywotność opon to kwestia, z którą boryka się wielu kierowców. Kondycję ogumienia można ocenić na wiele sposobów, np. poprzez sprawdzenie głębokości bieżnika. Jednak nie tylko to będzie miało wpływ na ogólny stan opon, ale...

Czytaj więcej

wulkanizacjatg.pl © 2018