jak-napompowac-opone

Czym pompować opony?

Większość odpowiedziałaby pewnie, że powietrzem. My jednak jesteśmy zdania, że lepiej sprawdza się sam azot. Dlaczego akurat on?

Azot w oponach

Pompując zwykłe powietrze do opony wprowadzamy do niej tlen, więc równocześnie i wilgoć, ale również śladowe ilości oleju ze sprężarki. Używając samego azotu zmniejszamy ryzyko korozji felg (szczególnie stalowych). Ponadto spada również ryzyko rozerwania opony związanego z nagrzewaniem się jej (zbyt niskie ciśnienie). Zabieg napełniania opon azotem wykonuje się szczególnie często w okresie letnim, gdy temperatury są bardzo wysokie.

azot-w-oponach-slask

W przeciwieństwie od innych gazów stosowanych do napełniania opon, azot oferuje znacznie stabilniejsze poziomy ciśnienia, a co za tym idzie lepsze dostosowanie się do temperatury (kurcząc się i rozszerzając w zależności od jej wysokości). Ponadto wykorzystanie tego gazu jest ekonomiczniejsze, ponieważ pozwala nawet na trzykrotnie dłuższe utrzymanie ciśnienia w oponach niż powietrze. 

Do pompowania ogumienia używa się czystego, oczyszczonego z zanieczyszczeń azotu. Pompowanie opon azotem to usługa dostępna w wybranych, najlepszych warsztatach wulkanizacyjnych. W WulkanizacjaTG taka usługa jest dostępna i bardzo często wybierana przez klientów.

Czy można mieszać azot z powietrzem w oponach?

Wielu z naszych klientów zastanawia się czy opony z azotem można dompowywać powietrzem (np. w dłuższej trasie). Opony napełnione azotem nie są przeszkodą, aby w razie potrzeby dopompować je powietrzem. Należy jednak pamiętać, że przy ich zmieszaniu konieczna jest częstsza, regularna kontrola ciśnienia w oponach.

wulkanizacja-slask

Czy azot w oponach jest dla Ciebie?

Coraz więcej kierowców decyduje się na napełnianie kół azotem, głównie dlatego, że zmniejsza to ryzyko jeżdżenia pojazdem o zbyt niskim ciśnieniu w oponach. Jeśli również zdecydujesz się na pompowanie azotem opon w swoim samochodzie to pamiętaj, że jako jeden z nielicznych warsztatów w Polsce WulkanizacjaTG oferuje taką usługę.

Related posts

czujniki cisnienia tpms wulkanizacja tg

Czujniki ciśnienia TPMS – czy są Ci potrzebne?

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w czujniki ciśnienia? Kiedy wymagana jest kalibracja czujników? Wszystkiego dowiesz się w tym poście. Czujniki TPMS TPMS czyli Tire Pressure Monitoring System to nic innego jak system aktywnie monitorujący ciśnienie znajdujące się w oponach....

Czytaj więcej

wulkanizacjatg.pl © 2018