opona, kiedy zmieniać opony, co wpływa na zużywanie się opon

Kiedy zmienić opony na nowe?

Żywotność opon to kwestia, z którą boryka się wielu kierowców. Kondycję ogumienia można ocenić na wiele sposobów, np. poprzez sprawdzenie głębokości bieżnika. Jednak nie tylko to będzie miało wpływ na ogólny stan opon, ale również wiele innych kwestii, które poruszamy poniżej.

Co ma wpływ na zużywanie się ogumienia i jak często należy wymieniać je na nowe? 

Czy można używać starszych opon?

Przyjęło się, że nie powinno się używać opon starszych niż dziesięć lat (nawet jeśli oficjalnie nie były używane). Nie zawsze jednak ten termin będzie adekwatny do rzeczywistego zużycia opon. Trzeba również pamiętać, że wiek opon liczyć trzeba od daty ich produkcji, bo nawet jeśli nie były używane, to i tak mogły się naturalnie zestarzeć i stracić swoje właściwości.

Co ile kilometrów należy zmieniać opony?

Na zużywanie się opon oprócz czasu eksploatacji ma wpływ również ilość przejechanych kilometrów. Z zasady przyjmuje się, że dobrze użytkowane opony powinny wytrzymać przebieg w zakresie od ok. 60 do 80 tysięcy kilometrów

Minimalna głębokość bieżnika w oponie

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego zachowania samochodu szczególnie na mokrej czy ośnieżonej jezdni ma głębokość bieżnika, więc nie należy tej kwestii lekceważyć. Przepisy drogowe mówią nam o wymianie ogumienia, gdy rowki bieżnika osiągną ok. 1,6mm (w lecie) i 4mm (w zimie). Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak wymianę już przy 3mm/5mm

Odpowiednie wyważenie kół

Dobrze wyważone koła to podstawa komfortowej i bezpiecznej jazdy. Wyważanie polega na równomiernym rozłożeniu mas na osi obrotu koła. Ich kalibrację możesz zrobić w naszym warsztacie WulkanizacjaTG.pl, który posiada specjalny sprzęt do tego typu zadań. Prawidłowe wyważenie kół zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon.

Temperatura i promieniowanie UV

Mogłoby się wydawać, że w przypadku sezonowej zmiany opon, temperatura nie powinna mieć na nie większego wpływu. Tak jednak niestety nie jest. Jeżeli opony często są wystawione na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur oraz promieniowania UV, szybciej się zużywają

Opony letnie różnią się parametrami od zimowych, ponieważ są przeznaczone do innych warunków i temperatur. Z tego powodu używanie opon niezgodnie z ich przeznaczeniem (zimowych w ciepłe dni, a letnich w zimne), znacznie obniża ich trwałość, a jak pewnie wielu kierowców zna z autopsji, opony letnie nie nadają się do jazdy w zimie. Opony letnie zimą nie mają odpowiedniej przyczepności, ich bieżnik ma kształt, który odprowadza wodę, ale nie błoto śniegowe, są po prostu niebezpieczne dla użytkownika, a przy tym stwarza się niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Z kolei opony zimowe latem szybciej się zużywają, ponieważ mieszanka gumy użyta do ich produkcji nie jest przystosowana do wysokich temperatur.

Temperatura (wysoka, jak i niska) może mieć też wpływ na wysokość ciśnienia w oponie, szczególnie przy gwałtownych zmianach temperatury (o ok. 10 stopni C).

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponie?

Aby opony były w dobrym stanie należy dbać o prawidłowe ciśnienie wewnątrz. Przyjmuje się, że bezpieczna, uniwersalna wartość ciśnienia to 2,2 bara. Takie ciśnienie utrzymywać można w większości samochodów, jednak producenci pojazdów zawsze podają zalecane wartości.

Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponie?

Ciśnienie należałoby sprawdzać przynajmniej raz na 3-4 tygodnie, a już na pewno przed każdą dłuższą podróżą. Zajmuje to dosłownie chwilę, a może być zbawienne dla komfortu jazdy, bezpieczeństwa oraz żywotności opon.

Jak przechowywać opony?

Wymieniając komplet opon na nowy sezon należy upewnić się, że te zdejmowane będą dobrze przechowywane do następnego użycia. Opony magazynować należy w suchym, ciemnym i najlepiej chłodnym miejscu, z dala od wszelkiego rodzaju chemikaliów np. paliwa czy rozpuszczalnika. Opony wraz z felgami można kłaść jedno na drugim lub wieszać. Nie należy ich jednak stawiać pionowo, gdyż może to sprawić, że ulegają nieodwracalnemu odkształceniu. W przypadku przechowywania opon bez felg i z obawy przed odkształceniem zaleca się kładzenie ich na boku i obracanie na drugą stronę co jakiś czas. 

Podsumowanie

Jak można zauważyć, na zużywanie się opon ma wpływ wiele różnych czynników, od ich wieku, przez ciśnienie, po prawidłowe lub też nieprawidłowe przechowywanie oraz użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy należy wymienić ogumienie w swoim samochodzie najlepiej zwrócić się z tym do wulkanizatora, np. do WulkanizacjaTG.pl, gdzie profesjonaliści zajmą się naszymi oponami i zadbają o ich dobrą kondycję.

Related posts

jak-napompowac-opone

Jak pompować opony?

Czym pompować opony? Większość odpowiedziałaby pewnie, że powietrzem. My jednak jesteśmy zdania, że lepiej sprawdza się sam azot. Dlaczego akurat on? Azot w oponach Pompując zwykłe powietrze do opony wprowadzamy do niej tlen, więc równocześnie i wilgoć, ale również...

Czytaj więcej
czujniki cisnienia tpms wulkanizacja tg

Czujniki ciśnienia TPMS – czy są Ci potrzebne?

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w czujniki ciśnienia? Kiedy wymagana jest kalibracja czujników? Wszystkiego dowiesz się w tym poście. Czujniki TPMS TPMS czyli Tire Pressure Monitoring System to nic innego jak system aktywnie monitorujący ciśnienie znajdujące się w oponach....

Czytaj więcej

wulkanizacjatg.pl © 2018