czujniki cisnienia tpms wulkanizacja tg

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w czujniki ciśnienia? Kiedy wymagana jest kalibracja czujników? Wszystkiego dowiesz się w tym poście.

Czujniki TPMS

TPMS czyli Tire Pressure Monitoring System to nic innego jak system aktywnie monitorujący ciśnienie znajdujące się w oponach. Funkcją czujnika ciśnienia jest sprawdzanie na bieżąco czy w oponach znajduje się odpowiednia ilość powietrza. Czujniki zakłada się po jednym na każdym kole, aby monitorowały nie tylko ilość ciśnienia, ale również różnice w ilości powietrza między oponami. Różnica ciśnień w poszczególnych oponach przyczynia się do nieprawidłowego zużywania się bieżnika, spadku komfortu jazdy i ma też wpływ na bezpieczeństwo.

Zalety czujników ciśnienia TPMS:

  • Nie trzeba pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia,
  • Równomierne zużycie bieżnika = dłuższą żywotność opon,
  • Wysoki komfort jazdy,
  • Mniejsze zużycie paliwa,
  • Lepsza trakcja na jezdni = bezpieczeństwo.

Jak działa czujnik ciśnienia w samochodzie?

System automatycznego pomiaru ciśnienia TPMS liczy obroty kół, mierzy ilość powietrza i na podstawie tych informacji określa, czy wymagane jest dopompowanie w którejś z opon. W razie konieczności na desce rozdzielczej zapala się odpowiednia kontrolka, która informuje kierowcę o pilnej potrzebie zajęcia się kołami.

czujniki-tpms-w-oponach

Zakładanie, kalibracja i serwis czujników ciśnienia

Od roku 2014 jest obowiązek, aby w nowych samochodach takie czujniki były w podstawowym wyposażeniu. Kupując więc nowy pojazd, warto rozejrzeć się za dobrym wulkanizatorem, który odpowiednio zaopiekuje się nowymi oponami i czujnikami. 

Z przykrością obserwujemy sytuacje, gdzie mechanicy samochodowi wymieniają opony w kołach z czujnikami ciśnienia TPMS. W wielu przypadkach kończy się zerwaniem czujników i wiąże się to z koniecznością zakupu nowych, ponownym demontażem i montażem opon, a jednocześnie z niepotrzebnymi, wysokimi kosztami dla właściciela, nie wspominając już o zmarnowanym czasie spędzonym na przywrócenie pojazdu do stanu bezawaryjnego. 

WulkanizacjaTG specjalizuje się głównie w dużych kołach z czujnikami ciśnienia.

Posiadając samochód z takimi czujnikami bardzo ważnym jest, aby kołami zajął się doświadczony wulkanizator. Jest to na tyle wąska specjalizacja, że mechanik samochodowy może nie poradzić sobie z wymianą opony nie naruszając przy tym czujników.

samochod z czujnikiem tpms

Kiedy kalibrować czujniki TPMS?

Przy zmianie samego ogumienia (z pozostawieniem felg) wulkanizator jedynie zresetuje czujniki. Natomiast w przypadku wymiany całych kół trzeba na nowo skalibrować TPMS. 

WulkanizacjaTG

Oprócz serwisu czujników w samochodach europejskich, warsztat WulkanizacjaTG specjalizuje się w programowaniu czujników ciśnienia TPMS w amerykańskich samochodach.

Pozwól, aby Twoimi czujnikami ciśnienia zajął się najlepszy warsztat wulkanizatorski w Tarnowskich Górach – WulkanizacjaTG. Zajmiemy się montażem czujników oraz ich prawidłową kalibracją, jak również odpowiednim sposobem wymiany opon, który nie będzie naruszał ich integralności. W skrócie: wszystkim, co wiąże się z czujnikami ciśnienia w oponach zajmie się dla Ciebie warsztat WulkanizacjaTG.

Related posts

jak-napompowac-opone

Jak pompować opony?

Czym pompować opony? Większość odpowiedziałaby pewnie, że powietrzem. My jednak jesteśmy zdania, że lepiej sprawdza się sam azot. Dlaczego akurat on? Azot w oponach Pompując zwykłe powietrze do opony wprowadzamy do niej tlen, więc równocześnie i wilgoć, ale również...

Czytaj więcej
opona, kiedy zmieniać opony, co wpływa na zużywanie się opon

Kiedy zmienić opony na nowe?

Kiedy zmienić opony na nowe? Żywotność opon to kwestia, z którą boryka się wielu kierowców. Kondycję ogumienia można ocenić na wiele sposobów, np. poprzez sprawdzenie głębokości bieżnika. Jednak nie tylko to będzie miało wpływ na ogólny stan opon, ale...

Czytaj więcej

wulkanizacjatg.pl © 2018