czujniki cisnienia tpms wulkanizacja tg

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w czujniki ciśnienia? Kiedy wymagana jest kalibracja czujników? Wszystkiego dowiesz się w tym poście.

Czujniki TPMS

TPMS czyli Tire Pressure Monitoring System to nic innego jak system aktywnie monitorujący ciśnienie znajdujące się w oponach. Funkcją czujnika ciśnienia jest sprawdzanie na bieżąco czy w oponach znajduje się odpowiednia ilość powietrza. Czujniki zakłada się po jednym na każdym kole, aby monitorowały nie tylko ilość ciśnienia, ale również różnice w ilości powietrza między oponami. Różnica ciśnień w poszczególnych oponach przyczynia się do nieprawidłowego zużywania się bieżnika, spadku komfortu jazdy i ma też wpływ na bezpieczeństwo.

Zalety czujników ciśnienia TPMS:

  • Nie trzeba pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia,
  • Równomierne zużycie bieżnika = dłuższą żywotność opon,
  • Wysoki komfort jazdy,
  • Mniejsze zużycie paliwa,
  • Lepsza trakcja na jezdni = bezpieczeństwo.

Jak działa czujnik ciśnienia w samochodzie?

System automatycznego pomiaru ciśnienia TPMS liczy obroty kół, mierzy ilość powietrza i na podstawie tych informacji określa, czy wymagane jest dopompowanie w którejś z opon. W razie konieczności na desce rozdzielczej zapala się odpowiednia kontrolka, która informuje kierowcę o pilnej potrzebie zajęcia się kołami.

czujniki-tpms-w-oponach

Zakładanie, kalibracja i serwis czujników ciśnienia

Od roku 2014 jest obowiązek, aby w nowych samochodach takie czujniki były w podstawowym wyposażeniu. Kupując więc nowy pojazd, warto rozejrzeć się za dobrym wulkanizatorem, który odpowiednio zaopiekuje się nowymi oponami i czujnikami. 

Z przykrością obserwujemy sytuacje, gdzie mechanicy samochodowi wymieniają opony w kołach z czujnikami ciśnienia TPMS. W wielu przypadkach kończy się zerwaniem czujników i wiąże się to z koniecznością zakupu nowych, ponownym demontażem i montażem opon, a jednocześnie z niepotrzebnymi, wysokimi kosztami dla właściciela, nie wspominając już o zmarnowanym czasie spędzonym na przywrócenie pojazdu do stanu bezawaryjnego. 

WulkanizacjaTG specjalizuje się głównie w dużych kołach z czujnikami ciśnienia.

Posiadając samochód z takimi czujnikami bardzo ważnym jest, aby kołami zajął się doświadczony wulkanizator. Jest to na tyle wąska specjalizacja, że mechanik samochodowy może nie poradzić sobie z wymianą opony nie naruszając przy tym czujników.

samochod z czujnikiem tpms

Kiedy kalibrować czujniki TPMS?

Przy zmianie samego ogumienia (z pozostawieniem felg) wulkanizator jedynie zresetuje czujniki. Natomiast w przypadku wymiany całych kół trzeba na nowo skalibrować TPMS. 

WulkanizacjaTG

Oprócz serwisu czujników w samochodach europejskich, warsztat WulkanizacjaTG specjalizuje się w programowaniu czujników ciśnienia TPMS w amerykańskich samochodach.

Pozwól, aby Twoimi czujnikami ciśnienia zajął się najlepszy warsztat wulkanizatorski w Tarnowskich Górach – WulkanizacjaTG. Zajmiemy się montażem czujników oraz ich prawidłową kalibracją, jak również odpowiednim sposobem wymiany opon, który nie będzie naruszał ich integralności. W skrócie: wszystkim, co wiąże się z czujnikami ciśnienia w oponach zajmie się dla Ciebie warsztat WulkanizacjaTG.

Related posts

jak-napompowac-opone

Jak pompować opony?

Czym pompować opony? Większość odpowiedziałaby pewnie, że powietrzem. My jednak jesteśmy zdania, że lepiej sprawdza się sam azot. Dlaczego akurat on? Azot w oponach Pompując zwykłe powietrze do opony wprowadzamy do niej tlen, więc równocześnie i wilgoć, ale również...

Czytaj więcej

wulkanizacjatg.pl © 2018